• مضرات خواب صبحگاهی

 • نوشته شده در 19/6/1387 - 10:31 توسط مهدیه معظمی )غزاله( در موضوع علمی

  «خواب صبح انسان را دچار انواع بیماریهای جسمی و روحی می کند .»
  فصل اول :
  مضرات جسمی خواب صبح
  مقدمه :
  خواب صبح یا همان خواب بین الطلوعین ، یکی از خوابهائی است که بسیار مورد نکوهش تعالیم اسلامی قرار گرفته است . دلیل اصلی مخالفت اسلام و ائمه (ع) با این نوع خواب همانا اثرات زیانبار این خواب بر جسم و روح بشر می باشد .لذا جهت یادآوری بیشتر و توجه هم نوعان به این خواب فلاکت بار آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ایم تا شاید جامعه ما با شناخت بهتر و بیشتر ، از این خواب بی خاصیت خودداری کرده و بتواند راه پیشرفت و ترقی فردی و اجتماعی را بپیماید ؛ چرا که اگر انسان بتواند از آنچه خلاف طبیعت و جوهره وجودی اوست ، دوری کند بسیاری از مشکلات خود را حل خواهد نمود .
  بنابراین ما مضرات خواب صبح را در دو فصل جداگانه یکی مضرّات جسمی و دیگری مضرات روحی مورد بررسی قرار داده ایم و به لحاظ اهمیت به برخی از آنها و یا مهمترین آنها اشاره کرده ایم چرا که این مضرات ممکن است بیش از آنچه که ما آورده ایم باشد و هدف اصلی ما توجه به برخی مضرّات می باشد تا انشاء الله مثمر الثمر واقع شود .
  مضرات جسمی :
  همانطوریکه می دانیم بدن انسان از چندین سیستم و دستگاه جسمی تشکیل شده است و ما در اینجا به تمام سیستم های بدن انسان که ممکن است به وسیله خواب صبح تحت تاثیر قرار گیرند اشاره کرده و به برخی بیماریها و عوارض ناشی از خواب صبح بر روی آنها را بطور اختصار مورد بررسی قرار داده ایم .
  1 سیستم عصبی مرکزی (CNS ) [1]
  همانطوریکه می دانید سیستم عصبی مرکزی از مغز و نخاع تشکیل شده است و کنترل اعمال و رفتارهای انسان به این سیستم وابسته است . اگر این سیستم مرکزی به نحو احسن کار خود را انجام دهد اعمال ، حرکات و رفتارهای انسان نیز سالم و سنجیده خواهد بود .و برعکس ، اگر این سیستم دچار اختلال شود تمام این اعمال و رفتارهای انسان نیز دچار اختلال خواهد شد . حال در نظر بگیرید که خواب صبح بر اثرایجاد اختلال در ترشح برخی هورمونها و ناقل های عصبی در کار این سیستم اختلال ایجاد کند ، مسلماً این سیستم نمی تواند حالت طبیعی داشته باشد و در نتیجه اعمال ورفتارهای انسان نیز طبیعی نخواهد بود و آنگاه انسان دچار مشکلاتی از جمله سردرد، سرگیجه ، پرخاشگری و غیره خواهد شد . پس می توان به برخی از بیماریهای سیستم عصبی که بر اثر خواب صبح ممکن است بوجود آید اشاره کرد .
  الف) سردرد وسرگیجه :
  یکی از علل سردرد و سرگیجه گرفتگی عضلات ناحیه سر و گردن می باشد . وقتی انسان در صبح بخصوص بعد از طلوع آفتاب در خواب باشد ، بر اثر تغییر دما و نیز بر اثر اختلال در تنفس ممکن است گرفتگی عضلات پیش بیاید و در نتیجه دچار سردرد شود . پس بطور اختصار یکی از علل سردرد و سرگیجه می تواند خواب صبح باشد .

  ب) عصبانیت :
  یکی از دلایل عصبی شدن تحریک بیش از حد سیستم عصبی مرکزی بر اثر عواملی از جمله عدم موفقیت ، گرما ، سرما، گرسنگی ، بی نظمی درکارها ، درد ، غم و .... می باشد . حال شما بگوئید که آیا خواب صبح باعث عدم موفقیت ، بی نظمی در کارها ، افسردگی و غیره نخواهد شد . بنابراین یکی از مضرات دیگر خواب صبح که می تواند سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار دهد عصبی شدن و پرخاشگری است .
  ج) فراموشی وکاهش حافظه :
  یکی از دلایل فراموشی و کاهش حافظه ، کاهش خون رسانی به سیستم عصبی (مغز) می باشد . فردی که در خواب صبح می باشد . خون رسانی و در نتیجه اکسیژن رسانی به مغز به خوبی انجام نشده و در نتیجه ممکن است دچار کاهش حافظه و فراموشی شود .
  2- دستگاه گوارش :
  دستگاه گوارشی انسان از هشت قسمت تشکیل شده که شامل دهان ، حلق ، مری ، معده ، روده کوچک ، روده بزرگ ، راست روده ومخرج تشکیل شده است .
  الف: دهان :
  بسیاری از بیماریهای دهان و دندان از جمله پوسیدگی دندانها ، بوی بد دهان ، خرابی لثه ها و ... ناشی از تجزیه و تخمیر مواد غذایی بوسیله باکتریهای موجود در دهان می باشند . اگر انسان تا دیر وقت بخصوص صبح بخوابد بر اثر عدم ترشح کافی بزاق ، باکتریها فرصت کافی برای تخمیر مواد غذایی را پیدا می کنند و از این طریق باعث خرابی دندانها می شوند . از نتایج این تخمیر ایجاد بوی بد می باشد که وقتی انسان بعد از خواب بلند می شود از دهان متصاعد می شود . البته بوی بد دهان می تواند ناشی از بیماریهای ریه و معده و غیره باشد که بعداً بحث خواهد شد .
  ب) حلق و حنجره :
  یکی ازعوارض خواب صبح اَدم (تورم) حلق و حنجره می باشد . حتماً بعد از یک خواب طولانی تجربه کرده اید بنابراین خواب صبح می تواند حلق و حنجره را تحت تاثیر قرار دهد . که یکی از عوارض آن تورم حنجره و گرفتگی صدا می باشد . که ما آن را به صورت خشونت صدا درک می کنیم .
  ج) مری :
  سومین قسمت دستگاه گوارش مری می باشد . مری یک لوله ارتباطی بین حلق و معده می باشد که کار عبور غذا را بعد از بلع به سوی معده انجام می دهد .
  یکی از بیماریهایی که می تواند مری را درگیر کند رفلاکس (برگشت محتویات معده به مری) می باشد . فردی که در خواب طولانی بخصوص در خواب بی موقع همانند خواب صبح باشد بر اثر عوملی از جمله افزایش فشار داخل شکم و شل شدن دریچه بین معده و مری ، محتویات معده از جمله اسید معده به مری برگشت پیدا می کند . که این برگشت می تواند باعث سوزش و سوختگی جدار داخلی مری شود و بیماریهای دیگری از قبیل گلودرد ، گرفتگی صدا ، گوش درد و ... ایجاد نماید . و گاهی بر اثر همین بیماری (رفلاکس) ممکن است سرطان مری هم ایجاد شود .

  د) معده :
  کار معده ذخیره غذا و تا اندازه ای هضم غذا می باشد . یکی از بیماریهای شایع معده و اثنی عشر زخم معده و اثنی عشر می باشد . یکی از دلایل اصلی این بیماری نیز استرس و به دنبال آن افزایش ترشح اسید معده می باشد . البته عوامل دیگری از جمله برخی باکتریها نیز در این بیماری دخیل می باشند . فردی که در خواب صبح می باشد بر اثر افزایش ترشح اسید معده به دلیل استرس و اضطراب ناشی از خواب بی موقع ممکن است دچار زخم معده و اثنی عشر شود . بنابراین یکی از دلایل زخم معده و اثنی عشر می تواند خواب صبح باشد .
  هـ - روده باریک و راست روده :
  کار اصلی روده باریک جذب مواد غذایی است . فردی که در خواب طولانی بخصوص خواب صبح باشد ممکن است در جذب برخی مواد غذایی و برخی ویتامین ها دچار اختلال می شوند و حتی مبتلا به کم خونی شود .
  و- روده بزرگ :
  کار روده بزرگ جذب آب مواد غذایی و انبار مواد زاید می باشد . یکی از دلایل اصلی یبوست جذب بیش از حد آب مواد غذایی از روده بزرگ به علت بی حرکتی روده بزرگ می باشد . فردی که در خواب می باشد مسلماً تحرک بدن بخصوص روده ها کم شده و این عامل می تواند یکی از دلایل یبوست و سایر بیماری روده بزرگ می باشد .
  ی – مخرج :
  به همان دلایل گفته شده در قسمت روده بزرگ فرد ممکن است دچار زخم ناحیه مقعد (شقاق) و یا بواسیر شود . پس همانطوریکه ملاحظه می کنید خواب صبح می تواند تمام قسمت های دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار دهد .
  3- دستگاه ادراری :
  وظیفه دستگاه ادراری که شامل کلیه ها و مثانه و مجاری ادراری است دفع مواد زاید خون از طریق ادرار می باشد . فردی که در خواب طولانی باشد دفع مواد زاید از طریق ادرار نیز انجام نمی شود و ممکن است حتی به علت پر شدن مثانه،ادرار از طریق حالب ها به کلیه ها برگشت پیدا نماید و از این طریق به کلیه ها آسیب رسانده شود . علاوه بر آن ممکن است کنترل بر ادرار مختل شده و شب ادراری رخ دهد .
  4 دستگاه تنفس :
  دستگاه تنفسی انسان از بینی ،نای و ریه ها تشکیل شده است و کار اصلی آن تبادل گازهای خون بین خون و محیط است . یعنی اکسیژن هوا از طریق دستگاه تنفسی به خون انتقال پیدا می کند و در عوض گاز کربنیک که یک گاز اضافی است از طریق این دستگاه به محیط پس داده می شود . حال فردی که بی موقع خوابیده باشد ممکن است در تبادل این گازها دچار اختلال شود . بطوریکه اکسیژن رسانی کم و برعکس گاز کربنیک خون افزایش می یابد و در نتیجه فرد دچار تنگی نفس و مشکلات تنفسی شود . که یکی از دلایل آن می تواند کاهش تنفس در خواب بخصوص خواب صبح باشد . همانطوریکه ممکن است این را تجربه کرده باشید که بعد از یک خواب بی موقع و غیر طبیعی شما با عطش اکسیژن روبرو می شوید .
  5 – دستگاه خونساز :
  وظیفه خون رساندن اکسیژن و مواد غذایی به سلولهای بدن و انتقال مواد زاید مانند گازکربنیک و اوره جهت دفع می باشد . البته خون کارهای زیادی در بدن انجام می دهد که نیازی به بحث نیست .
  حال ببینیم فردی که در خواب صبح می باشد چگونه خون او تحت تاثیر قرار می گیرد .
  وقتی فردی در خواب صبح می باشد به علت کاهش تنفس و در نتیجه کمبود اکسیژن دستگاه خونسازی بدن انسان برای جبران کمبود اکسیژن شروع به خونسازی می کند و به عبارتی دیگر خون فرد غلیظ می شود . و همانطوریکه می دانیم افرادی که در حالت کاهش اکسیژن ( مانند زندگی در ارتفاعات ، کشیدن سیگار و بیماریهای تنفسی ) زندگی می کنند معمولاً خونشان غلیظ و چسبناک است و همین امر ممکن است باعث لخته شدن خون آنها و در نتیجه سکته قلبی یا مغزی شود . پس خواب صبح به این طریق نیز دستگاه خون ساز بدن را تحت تاثیر قرار می دهد .
  6- سیستم دفاعی بدن :
  همانطوریکه خواب بموقع و کافی برای تقویت سیستم دفاعی بدن لازم و ضروری می باشد ، خواب زیاد و بخصوص خواب ابتدای روز سبب تضعیف سیستم دفاعی بدن انسان می شود . چراکه یکی از عوارض خواب صبح ایجاد اضطراب و استرس می باشد و بدیهی است استرس زیاد باعث کاهش سیستم ایمنی و دفاعی بدن در مقابل عفونت ها می شود .
  7- پوست و مو :
  الف) زردی پوست بدن :
  یکی از عوارض شایع و قابل مشاهده خواب صبح زردی پوست بخصوص زردی صورت می باشد . به علت عدم دفع بموقع و کافی مواد زاید از بدن ونیز به علت تخریب گلبولهای قرمز فرسوده در خون و ایجاد بیلی روبین[2] پوست به زردی و چروکیدگی می گراید . و اگر این پوست در معرض نور خورشید قرار گیرد ، بتدریج دچار سوختگی (آفتاب سوختگی) خواهد شد و ممکن است به تیرگی بگراید و در نهایت در پوست بخصوص پوست صورت لک ایجاد شود .
  ب) چرب شدن پوست :
  وقتی انسان در خواب طولانی و خواب صبح باشد به علت کاهش ذخیره مواد غذایی بدن ، چربی های ذخیره شده در زیر پوست آب شده و اکثراً بعد از یک خواب بخصوص خواب صبح در زیر آفتاب ، پوست بدن چرب شده که همین موضوع می تواند مشکلات دیگری از قبیل ایجاد آکنه (جوش) و مشکلات عصبی به دنبال داشته باشد .
  ج) ریزش مو:
  یکی از عوامل ریزش مو ، اضطراب و استرس می باشد . بنابراین اضطراب و بدخلقی ناشی از خواب صبح یکی از دو علل اصلی ریزش مو می باشد . علاوه بر آن کمبود برخی مواد مانند روی – آهن و مس و اختلال در ترشح برخی هورمونها نیز می تواند باعث ریزش مو شود و کمبود این مواد هم می تواند ناشی از اضطراب و خواب بی موقع باشد .

  8- دستگاه اسکلتی و حرکتی :
  خواب زیاد و بخصوص خواب صبح می تواند مانع تحرک و سوخت و ساز طبیعی بدن شود . به همین لحاظ ممکن است شرایط را برای ایجاد چاقی و بیماریهای حرکتی از جمله ضعیف شدن عضلات بدن و غیره شود . علاوه بر آن بی تحرکی خود زمینه بیماریهای دیگری از قبیل بیماریهای قلب و عروق و ... می باشد .
  9- تولید مثل و مشکلات جنسی :
  یکی از علل بوجود آمدن مشکلات جنسی اضطراب می باشد . همانطوریکه ذکر شد اضطراب ناشی از خواب صبح می تواند بر روی مسائل جنسی فرد نیز اثر بگذارد و گاهی باعث ناتوانی جنسی بخصوص در مردان شود .
  10- مشکلات عمومی بدن :
  الف) بی حالی و سستی عمومی و کاهش انرژی بدن :
  انسان بعد از یک خواب شبانه و ترمیم جسمی و روحی بایستی از بستر برخیزد و آماده کار و فعالیت روزانه شود . حال اگر بعد از این به خواب خود ادامه دهد انرژی کسب شده را مجدداً تخلیه خواهد نمود که این باعث کاهش انرژی بدن و در نتیجه بی حالی و سستی خواهد شد . به عبارتی دیگر بدن انسان در طول خواب شبانه شارژ می شود تا آماده کار و تولید انرژی و حرکتی در طول روز شود حال اگر قبل از طلوع آفتاب بیدار نشود و به خواب خود ادامه دهد انرژی جذب شده را مجدداً تخلیه خواهد نمود و بجای استفاده مفید از انرژی کسب شده در طول روز بابی حالی و سستی همراه خواهد بود . و تمام آنروز را با بی حوصلگی و حتی بیمار گونه سپری خواهد کرد .
  ب) اَدم عمومی بدن
  حتماً برای همه ما تجربه شده است که بعد از خواب صبح بدنمان به خصوص زیر چشمانمان ورم (پف) کرده و صورتمان حالت غیر طبیعی پیدا کرده است . علت چیست ؟وقتی بدن انسان در بی تحرکی و سکون باشد مقداری از آب موجود در خون به بیرون رگها نشت کرده و باعث ورم بدن می شود . و چون نازکترین قسمت پوست بدن انسان پوست پلک تحتانی چشم می باشد لذا تورم و اَدم فوق بیشتر در آن ناحیه دیده می شود .البته سایر قسمت های بدن مانند حنجره ، پاها و ... تورم پیدا می کنند ولی به نسبت کمتری خود را نشان می دهد و همانطور که گفته شد در حنجره و تارهای صوتی خود را با خشونت صدا نشان می دهد .
  11- دستگاه گردش خون (قلب و عروق) :
  وظیفه دستگاه گردش خون که شامل قلب و دستگاههای متصل به آن می باشد ، رساندن اکسیژن و مواد غذایی از طریق انتقال خون به تمام سلولهای بدن بوده و از طرفی مواد زاید و دی اکسید کربن را جهت دفع به دستگاههای مربوطه مانند دستگاه تنفسی و کلیه ها می رساند .
  در هنگام خواب ، ضربان قلب کاهش می یابد و در صورت ادامه یافتن خواب صبح و در مواقع غیر طبیعی ممکن است در کار سیستم گردش خون بخصوص قلب اختلال ایجاد شود و گاهی همین موضوع ممکن است به سکته قلبی منجر شود .
  و علاوه بر آن به علت چسبندگی و ایستادگی خون در رگها ممکن است گرفتگی رگها بوجود آمده و لخته ای از خون در رگهای تنفسی گیر کند و باعث بیماری دیگری به نام آمبولی ریوی شود .
  پس خواب زیاد و بی موقع ممکن است دستگاه گردش خون را دچار اختلال کند .
  12- هوش و استعداد :
  همانطوریکه می دانیم در هوش و استعداد علاوه بر عوامل ارثی عوامل محیطی نیز نقش دارند .
  یکی از عوامل اصلی و موثر در هوش و استعداد و بهره برداری صحیح از آن ، داشتن نظم در زندگی است . حال شما فردی را در نظر بگیرید که بیشتر اوقات خود را در خواب می گذراند و از خواب صبح خود نمی گذرد . آیا چنین فردی می تواند در زندگی خود برنامه منظمی داشته باشد ؟ مسلماً جواب منفی است .
  بنابراین خواب صبح مانع ایجاد نظم و در نتیجه ایجاد خلاقیت در روز خواهد شد و بطور کلی چنین فردی از هوش و استعداد ذاتی خود بهره کافی نخواهد برد و به عبارت دیگر خواب صبح می تواند مانع ظهور هوش و استعداد ذاتی شود .
  13- ظهور دردهای جسمی :
  با توجه به اینکه خواب صبح سبب کاهش سیستم ایمنی بدن می شود ونیز سطح آستانه درد را افزایش می دهد . دردهای جسمی نیز نمایانتر شده بطوریکه دردهائی که اکثراً به حالت خاموش می باشند بعد از یک خواب صبح طولانی ظهور خواهند کرد .
  14- سینوزیت :
  در صورت انسان چندین حفره بنام سینوس وجود دارد . که راه خروج ترشحات آنها بوسیله مجرایی در بینی باز شده که جهت جلوگیری از عفونت و التهاب آنها ترشحات موجود در آنها از طریق بینی به بیرون ریخته می شوند . حال به هر دلیلی این مجرا بسته شود ممکن است سینوزیت یا التهاب سینوس بوجود آید .
  عوامل مختلفی از جمله گرفتگی بینی بر اثر سرماخوردگی ، انحراف بینی ، تورم و التهاب بینی بر اثر آلرژی و غیره این مجاری بسته می شوند . یکی از مواردی که می تواند باعث انسداد بینی شود خواب به خصوص خواب بلند مدت در صبح می باشد . پس خواب صبح می تواند منشأ عفونت های سینوس صورت شود و ایجاد سینوزیت نماید .
  15- عفونت گوش :
  یکی از دلایل عفونت گوش میانی بسته شدن مجرای شیپور استاش در حلق می باشد . چون گوش میانی از طریق مجرائی به نام شیپور استاش با حلق ارتباط دارد ، حال به هر دلیلی این مجرا بسته شود چون ترشحات گوش میانی نمی تواند تخلیه شود و همانطوریکه قبلاً ذکر گردید خواب صبح می تواند باعث تورم و التهاب حلق و حنجره شود پس یکی از دلایل عفونت گوش میانی خواب صبح می باشد . علاوه بر آن به علت تجمع و تکثیر باکتریها و قارچها در مجرای گوش ممکن است عفونت گوش خارجی هم ایجاد شود .
  16- چشم درد :
  چشم بر اثر پلک زدن و ترشح اشک از بسیاری از عفونت ها ، در امان خواهد بود . حال اگر فردی در مدت طولانی در خواب صبح باشد ، عمل پلک زدن و ترشح اشک به خوبی صورت نخواهد گرفت و همین موضوع می تواند باعث عفونت پلک یا چشم شود .  17- رشد عفونت های قارچی در بدن :
  یکی از شرایط رشد قارچهای سطحی پوست بدن ، گرما و رطوبت می باشد . فردی که بعد از طلوع آفتاب در خواب می باشد بدنش بر اثر تابش خورشید و گرمای محیط و عرق کردن و ترشح چربی، محیط مناسبی را برای رشد بسیاری از قارچها از جمله برفک دهان ، قارچهای تناسلی در زنان و سایر کچلی ها بخصوص کچلی ران را مهیا می کند . علاوه بر آن عفونت های دیگری از جمله ایجاد کورک و جوش های عفونی در پوست را بوجود خواهد آورد .
  18- بیماریهای متابولیک :
  یکی از شایعترین بیماریهای متابولیک ، دیابت (افزایش غیر طبیعی قند خون ) می باشد . در ایجاد دیابت عوامل مختلفی از جمله ژنتیک ، چاقی ، انواع بیماریها ، استرس و ... دخالت دارند . همانطوریکه قبلاً ذکر شده خواب صبح یکی از دلایل اصلی اضطراب و استرس می باشند . بنابراین ممکن است خواب صبح یکی از دلایل دیابت نیز باشد .
  19- بیماریهای کبدی :
  یکی از بیماریهایی که کبد (جگر) انسان را درگیر می کند هپاتیت (یرقان) می باشد . هپات به معنای کبد می باشد و هپاتیت به معنی التهاب کبد می باشد . در ایجاد هپاتیت ویروسهای گوناگونی دخیل می باشند و بر اساس نوع ویروس ایجاد کننده ، آنها را به انواع هپاتیت A,B,C,D,E,F,G تقسیم می کنند . وقتی هپاتیت بوجود آید سلولهای کبدی آسیب دیده و در نتیجه آنزیم های کبدی افزایش پیدا می کنند . خواب صبح به علت تضعیف سیستم ایمنی بدن علاوه بر اینکه ممکن است کبدرا مستعد عفونت های یاد شده کند و روند ترمیم سلولهای کبدی را بر اثرعفونت های مذکور دچار اختلال می نماید .
  20- فتق پلک تحتانی چشم :
  بعد از یک خواب طولانی در صبح ، زیر چشم ها پف کرده و تورم پیدا می کنند که به مرور زمان این تورم کاهش پیدا می کند ولی اگر این تورم بر اثر خواب صبح هر روز ادامه پیدا کند ممکن است پوست ، چربی و بافت زیر پوستی پلک تحتانی چشم شل شده و به بیرون برآمدگی پیدا کند و ایجاد فتق پلک تحتانی کند و معمولاً این برآمدگی درمان خاصی ندارد .و لذا جهت پیشگیری باید از خواب صبح خودداری کرد .
  فصل دوم : مضرات روحی
  مقـدمه :
  همانطوریکه در فصل اول به برخی از بیماریهای جسمی ناشی از خواب صبح اشاره ای شد ، این خواب به نحوی می تواند بر روح هم اثر مخرب داشته باشد البته هر بیماری روحی می تواند جسم را نیز متأثر کند و خود باعث بیماریهای جسمی شود و همانطوریکه ذکر شد بسیاری از بیماریهای جسمی مانند ناراحتیهای گوارشی و عصبی ناشی از اضطراب و استرس های اجتماعی و شخصی ناشی از خواب بی موقع می باشد .
  اما جهت اهمیت موضوع به برخی از این بیماریهای روحی اشاره ای مختصر و گذرا خواهیم داشت :
  1- اضطراب :
  یکی از اثرات بارز و مخرب خواب صبح بوجود آمدن اضطراب و دلهره ناشی از مشکلات خواب صبح می باشد و فردی که در خواب صبح می ماند ، بسیاری از کارهای روزمره (امورات دنیوی ) و اخروی خود باز می ماند . و اگر این روند ادامه پیدا کند چنین فردی به علت عقب ماندگی از کارهای خود ، دچار اضطراب خواهد شد بطوریکه این اضطراب به شکل یک بیماری مزمن در خواهد آمد و آنگاه این بیماری می تواند منشأ بسیاری از بیماریهای دیگر از قبیل افسردگی و وسواس باشد .
  پس یکی از مضرات روحی خواب صبح ایجاد اضطراب می باشد .
  2- افسردگی :
  همانطوریکه می دانیم افسردگی یکی از بیماریهای روانی شایع بشریت در قرن های اخیر می باشد . افسردگی یک بیماری مزمن روحی بوده که می تواند فرد را از انجام امورات زندگی خود باز دارد . در ایجاد این بیماری عوامل مختلفی دخیل می باشند . بنابراین یکی از عوامل اصلی ایجاد افسردگی همان خواب صبح و اضطراب ناشی از آن می باشد که علت اضطراب را توضیح دادیم .
  وقتی فردی دچار اضطراب شود برای رهایی از این وضعیت خود به کارهای مختلفی دست می زند . یکی ازاین کارها آزار و آسیب زدن به جسم خود می باشد که این موضوع می تواند شامل کندن موهای بدن ، ناخن جویدن ، خراشیدن بدن و حتی خوردن انگشتان خود باشد . که این کارها تا اندازه ای از اضطراب فرد می کاهد اما اگر این کارها نتوانند اضطراب فرد را فروکش نمایند فرد در خود فرو می رود و به عبارتی وارد مرحله روحی خواهد شد که یکی از این نمودها ، افسردگی می باشد . بنابراین خواب صبح می تواند منشأ بیماری افسردگی هم باشد .
  3- وسواس :
  یکی از عوامل زمینه ساز وسواس همان اضطراب و افسردگی می باشد . فرد برای رهایی از اضطراب و افسردگی خود به کارهای وسواس گرایانه از قبیل وسواس های جبری (مانند باز و بستن مکرر قفل درب یا شیر گاز ) یا شستشوی مرتب بدن و غیره خواهد شد .
  بنا براین به همان دلایل ذکر شده ، خواب صبح می تواند ایجاد وسواس نیز نماید .
  البته همانطوریکه می دانیم یکی از علل این بیماریها به خصوص افسردگی و وسواس اختلال در ترشح برخی هورمونها مانند سروتونین و اپی نفرین می باشد که اختلال در خواب می تواند یکی از علل این بی نظمی در ترشح این هورمونها باشد .
  پس علاوه بر مشکلات روحی ، مشکلات عصبی و مغزی هم ناشی از خواب بی موقع می تواند از علل این بیماری باشد .
  4- عصبانیت و پرخاشگری :
  فردی را در نظربگیرید که برای انجام کاری مهم مانند حضور در جلسه امتحان از خواب صبح دیر بلند شود . چه حالتی پیدا می کند مسلماً عصبی خواهد شد و با اطرافیان خود با پرخاشگری روبرو خواهد شد و سایرین را مورد سرزنش قرار خواهد داد . پس عصبانیت و پرخاشگری نتیجه خواب صبح خواهد بود .
  5- عدم اعتماد به نفس :
  اگر فردی هر روز در خواب صبح بماند ، نمی تواند در امورات زندگی خود نظم داشته باشد . بنابراین همین موضوع می تواند زمینه ساز بی اعتمادی نسبت به خود باشد و به مرور زمان چون موفقیتی در کارهایش نخواهد داشت ، اعتماد خود را از دست خواهد دادو به این ترتیب خواب صبح موجب عدم اعتماد به نفس فرد را بوجود خواهد آورد .
  6- دروغگوئی :
  در نظر بگیرید که فردی دیر از خواب صبح بلند شده باشد بدیهی است دیر هم بسر کار خواهد رفت . لذا ممکن است برای توجیه دیر آمدن خود دچار دروغگوئی شود . به عنوان مثال بگوید وسیله نقلیه ام خراب شد و...
  بنابراین باخواب صبح بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی که منشأ آنها دروغ می باشد ایجاد خواهد شد .
  7- جنون :
  جنون یا دیوانگی مرحله پیشرفته و مزمن افسردگی می باشد . فردی که بطور مکرر در خواب صبح باشد . بنا به دلایلی که در بحث افسردگی بیان شد ممکن است افسردگی وی به مرحله جنون و دیوانگی کشیده شود . یعنی فرد افسار گسیخته شده و به مرحله ای از جنون برسد بطوریکه به خود و دیگران آسیب برساند
  بنابراین خواب صبح می تواند باعث دیوانگی هم شود .
  8- اختلالات شخصیتی :
  یکی از اختلا .....

  نوشته شده توسط: محمد تاجیک و فاطمه ابراهیمی

  + نوشته شده توسط محمد رسولی و (.f.) در چهارشنبه ۲۲ دی۱۳۸۹ و ساعت 9 AM |


  Powered By
  BLOGFA.COM